Využívání vzdálenosti ve svůj prospěch

Střelba ve hře World of Warships není omezena jen na výběr správného cíle, druhu munice a vhodného předsazení střely. Zásadní vliv mají také vzdálenost a úhel, pod kterým vaše granáty dopadnou na trup nepřátelské lodi. Tyto dva faktory mohou rozhodnout, kdo z vás půjde ke dnu první. Vy, nebo nepřítel?

Udržujte si vzdálenost! Nebo ne…

Navzdory tomu, co si někteří hráči myslí – ano, mluvíme tu o těch, kteří se NEUSTÁLE lepí k hranici mapy (každý moc dobře víc, jestli se ho to týká) – není vždy tou nejlepší volbou plavit se v maximální vzdálenosti dostřelu dělových baterií. Zároveň ale není nejlepší lepit se na nepřítele. Zde totiž neexistuje žádné univerzální pravidlo. Vaše strategie závisí na mnoha faktorech – od typu munice, kterou střílíte, přes velikost děl, třídu vaší lodi, pancíř nepřítele až po vaši ochotu riskovat. No, to jsme vám asi moc nepomohli, že?

No vida, vizuální pomůcka! Jak ukazuje obrázek nahoře, existují vlastně dva způsoby, jak zajistit, že vaše granáty naplno zasáhnou nepřítele, prorazí pancíř a poškodí cíl. Jsou to průbojné granáty (AP), které už znáte z našeho předchozího článku – nebo explozivní granáty (HE), které poškodí cíl bez ohledu na to, zda probily pancíř, či nikoliv.

Případ č. 1: Přibližte se a palte

Granát vystřelený zblízka má vodorovnou trajektorii, takže snadněji probíjí pancíř. Střela jde skrz pancíř, zasáhne důležité moduly lodi a poté ještě jen tak pro radost poskakuje sem a tam, čímž způsobí poškození. Otázka je, zda jsou vaše děla natolik silná, aby probila pancíř nepřítele. Pokud ano, zásah do citadely bude znamenat velký úspěch (pokud vám tedy nepřítel neudělá to samé).

Pamatujte, že každý boj zblízka vystavuje vaši loď riziku. Myslíte-li si, že jste dostatečně odolní (například jste v bitevní lodi) a dokážete přežít poškrábaný lak (a poškozené moduly), dostaňte se blízko k nepříteli a palte o sto šest! Samozřejmě nelze vše takto zobecnit, ale v zásadě platí, že tento způsob střelby je více efektivní pro lodě s plochou trajektorií střel, například pro japonské těžké křižníky. Naopak je jasné, že tato taktika není moc dobrá v případě, že se plavíte v torpédoborci anebo s křižníkem čelíte bitevní lodi. Ale to asi chápete.…

Případ č. 2: Udržujte si vzdálenost a používejte oblou dráhu střely

Oblou dráhu? Střelba oblou dráhou střely znamená, že vaše granáty letí obloukem a mohou (ale nemusí) zasáhnout palubu nepřátelské lodi, na kterou střílíte. Jak asi víte, paluba lodi je méně pancéřovaná než její trup (chráněný pásovým pancéřováním atd.), takže vaše průbojné granáty mohou snadněji prorazit, zasáhnout důležité moduly a odrážet se uvnitř. To se ale opakujeme. Volba správné útočné vzdálenosti může být zpočátku obtížná, ale až se to naučíte, dokážete častěji způsobovat ochromující zásahy. Tato metoda je obvyklá pro všechny typy lodí, které střílí granáty vysokou trajektorií, například Aurora nebo americké bitevní lodi a křižníky.

Případ č. 3: Zůstaňte někde v poloviční vzdálenosti od cíle a vaše střely se budou odrážet

Dělat věci napůl je v životě obvykle k ničemu a to samé platí ve hře World of Warships. Zůstávat v poloviční vzdálenosti od nepřátelské lodi a zasypávat ji průbojnými granáty (AP) může mít své výhody (je snazší utéct nebo manévrovat), ale většina vašich střel se odrazí od paluby či pásového pancíře a nezpůsobí žádné poškození. V tuto chvíli je dobré přepnout na explozivní granáty (HE) a nejprve nepřítele trochu oslabit požárem, než se do něj pustíte zblízka, nebo naopak zdálky.

Tato „zóna imunity“ v poloviční vzdálenosti, kdy jsou průbojné granáty neefektivní kvůli úhlu, pod kterým dopadají na cíl, pochopitelně funguje také obráceně a ve váš prospěch. Pokud na vás nepřítel střílí průbojnými granáty (uslyšíte a uvidíte, jak se odráží od vaší lodi), udržujte si správnou vzdálenost. Jak najít a zůstat v této zóně imunity? Jsou potřeba zkušenosti.

Návod z oficiálních stránek Warships.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments