Válečné lodě 1 – Světové války
Na začátku 20. století byly bitevní lodě nejdůležitějšími válečnými plavidly, přesto během bitvy u Jutska nedokázaly rozhodnout největší námořní bitvu v dějinách moderních válek. V bitvě dvou set padesáti britských a německých válečných lodí bylo přitom v roce 1916 v sázce vítězství v první světové válce. V roce 1939, po vypuknutí druhé světové války, Němci naplánovali útok na Orkneje, aby Britům dokázali, že situace se od dob velké války značně změnila. Ve vodách Scapa Flow objevíme potopené dreadnoughty a dozvíme se příběh o tom, jak německá ponorka U-47 vedená kapitánem Güntherem Prienem potopila zastaralou chloubu britského loďstva HMS Royal Oak.
Z doby následující bitvy o Atlantik se do dnešních dnů dochoval jediný britský torpédoborec HMS Cavalier, na kterém si ukážeme i hlubinné nálože, postrach ponorek. Seznámíme se s odvážným útokem britského komanda se stařičkou lodí HMS Campbeltown na dok v St. Nazaire, který znemožnil nasazení monstrózní německé bitevní lodě Tirpitz v Atlantiku. Úloha bitevních lodí se v průběhu dvou světových válek změnila z pozice klíčové zbraně na roli podpůrného plavidla.
Jejich velikost a palebnou sílu postupně nahrazovala rychlost a moderní technologie, a v neposlední řadě i schopnost vést válku i pod hladinou. Druhá světová válka dala současně vzniknout novým hvězdám mezi válečnými plavidly – letadlovým lodím, které patří dodnes k nejdůležitějším zbraním moderních armád.